14/07/2017

Ολοκληρώθηκε το Εργαστήριο “Kenya Design Aid”,  που έγινε στη Λευκωσία υπό την αιγίδα του Συλλόγου Αρχιτεκτόνων Κύπρου, με στόχο το σχεδιασμό ενός Ιατρικού Κέντρου κοντά στην παραγκούπολη Kibera στο Ναϊρόμπι της Κένυα, για λογαριασμό των Εθελοντών Γιατρών Κύπρου. Το Τμήμα Αρχιτεκτόνων του Πανεπιστημίου Πατρών συμμετείχε στην επιτυχημένη αυτή προσπάθεια, που απέδωσε έξι σχεδιαστικές προτάσεις προς αξιοποίηση. Την πρώτη μέρα του Εργαστηρίου, παρουσιάστηκαν δεκαέξι προτάσεις των φοιτητών του Τμήματός μας που είχαν μελετηθεί στα πλαίσια του Ειδικού Εργαστηρίου «Κένυα» του 8ου εξαμήνου, με σκοπό να αποτελέσουν αναφορά στο σχεδιασμό του Ιατρικού Κέντρου. Συμμετείχαν συνολικά 72 φοιτητές αρχιτεκτονικής και νέοι αρχιτέκτονες, απόφοιτοι πανεπιστημίων της Κύπρου, της Ελλάδας, της Μεγ. Βρετανίας και των Η.Π.Α. Στο Εργαστήριο αυτό είχαν την ευκαιρία να ασκηθούν στις πραγματικές ανάγκες ενός έργου και να προβληματιστούν για τον κοινωνικό ρόλο της Αρχιτεκτονικής. Το τελικό έργο, μετά από επιπλέον μελέτη εφαρμογής που γίνεται  αυτό το καλοκαίρι, θα υλοποιηθεί μέσα στο 2018. Υπεύθυνος διδάσκων και μέλος της οργανωτικής επιτροπής ήταν ο Δημήτρης Αντωνίου, Επ. καθηγητής Οικοδομικού Σχεδιασμού. Συνεχίζοντας την παράδοση που έχουμε πλέον στα θερινά Εργαστήρια, ελπίζουμε το Εργαστήριο αυτό να αποτελέσει παράδειγμα για επόμενες αντίστοιχες προσπάθειες.