Κωδικός Μαθήματος
ARC_311

Το μάθημα προσφέρει μια εισαγωγή στην αρχιτεκτονική του κόσμου, από το απώτερο έως πιο κοντινό παρελθόν, και έως σήμερα. Η αρχιτεκτονική του παρελθόντος προσεγγίζεται από την οπτική γωνία της ιστορίας μέσω της θεωρίας, και της θεωρίας μέσω της ιστορίας, που βοηθά τους φοιτητές να πλοηγηθούν μέσα στην χαοτική πολυπλοκότητά της μέσα στον χρόνο. Το μάθημα αντιλαμβάνεται την αρχιτεκτονική ως μέρος του πολιτισμού, αλλά είναι μάλλον εκλεκτικό στις αναφορές του, μιας και αναφέρεται μόνο σε ένα ελάχιστο μέρος των επιτευγμάτων της. Το μάθημα εστιάζει σε ερωτήματα όπως «είναι η ύλη ή η μορφή το πιο σημαντικό ‘συστατικό’ της αρχιτεκτονικής;», «πόσο κοντά είναι η αρχιτεκτονική στο θέαμα;», «είναι το λιγότερο πράγματι το περισσότερο;». Έτσι, αποτελεί μια εισαγωγή, για τους πρωτοετείς φοιτητές, στο θεμελιώδες ερώτημα τι είναι –και τι έχει υπάρξει- εν τέλει η αρχιτεκτονική.