ΕΠΙΚΟΥΡΗ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ

Αρχιτέκτων Μηχανικός, ΑΠΘ (2000). MSc. in Advanced Architectural Design, Columbia University (2001-02). Συμμετοχή σε προγράμματα: Erasmus, école d’architecture de la Vilette, Παρίσι (1998-99), Leonardo da Vinci III, ETSAB, Βαρκελώνη (2004). Διδάσκουσα (Π.Δ.407/80), Τμήμα Μηχανικών Σχεδίασης Συστημάτων και Προϊόντων, Πανεπιστήμιο Αιγαίου (2003-07), Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών, Πολυτεχνείο Κρήτης (2007-10). Εργάστηκε στο αρχιτεκτονικό γραφείο των Μ. Νικηφοριάδη και Δ. Σκαράκη στα Χανιά (2000-01) και έχει συνεργαστεί με αρχιτεκτονικά γραφεία στην Αθληνα. Παρουσίαση ερευνητικού έργου σε διεθνή συνέδρια. Συμμετοχή σε εκθέσεις: 9η Μπιενάλε Νέων Ελλήνων Αρχιτεκτόνων Αθήνα(2018), Room 18: Το νέο αστικό ξενοδοχείο, Αθήνα(2016),8η Πανελλήνια έκθεση αρχιτεκτονικού έργου με θέμα: «Το Περιθώριο», Πάτρα(2016), 8η Μπιενάλε Νέων Ελλήνων Αρχιτεκτόνων, Αθήνα(2015), 5η Μπιενάλε Νέων Ελλήνων Αρχιτεκτόνων, Αθήνα (2007), Χώρος και διαχείριση περιβάλλοντος, ΚΑΜ, Χανιά (2004), Εφήμερες κατασκευές στην πόλη των Αθηνών, Πολιτιστική Ολυμπιάδα, Αθήνα (2003), Χάος κι Επικοινωνία, 10η Μπιενάλε Νέων Καλλιτεχνών της Μεσογείου, Σεράγεβο (2001), Μπιενάλε αρχιτεκτονικής τοπίου σε αστικό περιβάλλον, Βαρκελώνη (2001). Εχει συμμετάσχει σε πανελλήνιους και διεθνείς αρχιτεκτονικούς διαγωνισμούς. Διακρίσεις: 2ο βραβείο, Πανελλήνιος Αρχιτεκτονικός Διαγωνισμός Ιδεών με θέμα:«Μελέτη Ενοποίησης σημείων ενδιαφέροντος και ανάπλασης της περιοχής πέριξ του Αρχαιολογικού Μουσείου Πατρών» (συνεργασία με Λ. Μιχαλούτσος,  Α. Στράτου), 6ος έπαινος ROOM 18: Πανευρωπαϊκός Αρχιτεκτονικός Διαγωνισμός (συνεργασία με Λ. Μιχαλούτσος, Β. Μαλάμη), Εύφημος μνεία, Ανοικτός Αρχιτεκτονικός Διαγωνισμός Προσχεδίων με θέμα «Ανασχεδιασμός υπάρχοντος κτηρίου σε Αρχαιολογικό Θεματικό Μουσείο Πειραιά και Ανάπλαση χερσαίας περιοχής του Ο.Λ.Π. σε κοινόχρηστο υπαίθριο χώρο και σε πάρκο με κλειστό χώρο στάθμευσης κάτωθεν αυτού»(συνεργασία με AUDO), Εξαγορά, Αρχιτεκτονικός Διαγωνισμός προσχεδίων για την ανάπλαση της Πλατείας Σχίσματος Ελούντα, Κρήτη (συνεργασία με Στ. Παντελιά).

Από το 2006 εώς το 2013 συμμετείχε ως ιδρυτικό μέλος στην ομάδα Room For Thought και από το 2013 διατηρεί αρχιτεκτονικό γραφείο με έδρα την Αθήνα.

Μαθήματα: Αρχιτεκτονικός Σχεδιασμός, Μάθημα Επιλογής

Ώρες γραφείου: Τρίτη 11.00 - 14.00