08/05/2024

Το Harvard Center for Hellenic Studies διοργανώνει το πρόγραμμα Sport and Education στην Ολυμπία από 9 έως 12 Ιουλίου, σε συνεργασία με μια σειρά άλλων φορέων, μεταξύ των οποίων το Πανεπιστήμιο Πατρών, η Διεθνής Ολυμπιακή Ακαδημία και το Stark Center του Πανεπιστημίου του Τέξας στο Όστιν, εδώ η: https://greece.chs.harvard.edu/events-conferences/sport-education-program

Το πρόγραμμα προσφέρεται δωρεάν και είναι ανοιχτό σε όλους τους προπτυχιακούς (3ο έτος και πάνω) και μεταπτυχιακούς φοιτητές αλλά και υποψήφιους διδάκτορες ελληνικών Πανεπιστημίων. Είναι ανοιχτό σε όλες/όλους ανεξάρτητα από το αντικείμενο σπουδών, αρκεί να έχουν ενδιαφέρον για (ή/και ενεργή ενασχόληση με) τον αθλητισμό και την ιστορία του.

Του προγράμματος ηγείται ο Charles Stocking, Αναπληρωτής Καθηγητής του Πανεπιστημίου του Τέξας, επί πολλά χρόνια Associate του CHS US και εκ των κορυφαίων ειδικών του πεδίου, ενώ πέραν της ομάδας των καθηγητών, φέτος το πρόγραμμα θα φιλοξενήσει την Αλεξάνδρα Καλογερά, Team Manager της ομάδας γυναικείου πόλο του Ολυμπιακού Πειραιώς.
Η μετακίνηση, η διαμονή, αλλά και σειρά γευμάτων προσφέρονται από τους διοργανωτές.

Οι αιτήσεις θα είναι ανοιχτές έως και την Τετάρτη 15 Μαΐου