24/05/2016

Διάλεξη: "Identity Brief"

Τρίτη 24 Μαΐου 2016, 7:00 μ.μ., Σχεδιαστήριο 5, Τμήμα Αρχιτεκτόνων, Πανεπιστήμιο Πατρών

Αλέξανδρος Βαΐτσος (1971, Λίμα, Περού): Σε παιδική ηλικία έζησε στο Περού, την Αγγλία και τη Γαλλία για να καταλήξει στην Ελλάδα στα εφηβικά του χρόνια. Σπούδασε στο Harvard University από όπου έλαβε το Β.Α. στη σχολή School of Visual and Environmental Studies με κατεύθυνση τον κινηματογράφο, τη θεωρία της τέχνης και τον σχεδιασμό. Στη συνέχεια πραγματοποίησε τριετείς σπουδές M. Arch στο University of California, Berkeley όπου επίσης δίδαξε. Το 2001 ίδρυσε τους decaARCHITECTURE.

Carlos Loperena (1970, Μέξικο Σίτυ, Μεξικό): το ενδιαφέρον του για τον σχεδιασμό διαμορφώθηκε μέσα από αλλεπάλληλα ταξίδια στην Ιαπωνία και την Ιταλία κατά την παιδική του ηλικία. Σπούδασε βιομηχανικό σχεδιασμό στο School of Fine Arts, University of Kansas από όπου αποφοίτησε με B.F.A. (Hons). Πραγματοποίησε τριετείς σπουδές M. Arch στο University of California, Berkeley ενώ στην συνέχεια εργάστηκε ως αρχιτέκτων στη Νέα Υόρκη για τρία χρόνια. Ήρθε στην Αθήνα το 2001 συμβάλλοντας στην ίδρυση των decaARCHITECTURE.

Το έργο της ομάδας έχει αποσπάσει διεθνή βραβεία μεταξύ των οποίων: Piranesi International Award (2009), Emerging Architecture Awards (2004, 2009), Βραβεία Ελληνικής Αρχιτεκτονικής (2004, 2009), Architectural Review Best House Award (2010) και Architizer + Awards (2014). Τα μέλη της ομάδας έχουν διδάξει αρχιτεκτονικό σχεδιασμό στα Πανεπιστήμια Θεσσαλίας και California, Berkeley.