15/03/2022

Την ερχόμενη Τρίτη 15 Μαρτίου στις 19:00 στο Σχεδιαστήριο 5 θα γίνει η διάλεξη του αρχιτέκτονα Παύλου Χατζηαγγελίδη/ 314 Architecture Studio με τίτλο Urban Posture.

Η διάλεξη θα παρουσιαστεί και μέσω live-streaming στη σελίδα του ΤΑΜ στο Facebook: https://www.facebook.com/PatrasSchoolofArchitecture/

Ο Παύλος Χατζηαγγελίδης, ιδρυτής του αρχιτεκτονικού γραφείου 314 Architecture Studio, σπούδασε Πολιτικός Μηχανικός στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο και Αρχιτέκτων Μηχανικός στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας. Μετά την ολοκλήρωση των μεταπτυχιακών του σπουδών στο Ηνωμένο Βασίλειο ίδρυσε το 2005 την ομάδα του 314. Το όνομα 314 προέρχεται από τη μαθηματική σταθερά υπολογισμού της περιμέτρου του κύκλου π = 3,14. Η αναφορά στη σταθερά «π» σχετίζεται με τη φιλοσοφική διάσταση της έννοιας του κύκλου. O σχεδιασμός σε όλες του τις πιθανές εκφάνσεις αποτελεί πεδίο έρευνας και δραστηριοποίησης της ομάδας 314. Η σχεδιαστική ομάδα λειτουργεί περισσότερο σαν studio-ερευνητική ομάδα παρά σαν «τυπικό» γραφείο. H ομάδα αποτελείται από 23 νέους αρχιτέκτονες, σπουδαστές και designers που προέρχονται από διαφορετικά ακαδημαϊκά ιδρύματα και διαφορετικές χώρες και εργάζεται καθημερινά με μια πολυμελή ομάδα engineers πάνω στην έρευνα και τους πειραματισμούς του studio.

Το 314 Architecture Studio έχει συμμετάσχει σε πολλούς διαγωνισμούς, κερδίζοντας βραβεία και διακρίσεις. Μεταξύ αυτών είναι:

H_3 Κατοικία στην Αθήνα:
Πρώτο βραβείο στις ελληνικές εκδόσεις KTIPIO για τα "30 Χρόνια Αρχιτεκτονικής" το 2016
Επίσημη υποψηφιότητα για τα ευρωπαϊκά βραβεία Mies Van der Rohe 2015
Επίσημη υποψηφιότητα για τα διεθνή βραβεία 2015 Piranesi
Ένα από τα 20 πιο δημοφιλή έργα για το 2013 από το διαδικτυακό αρχιτεκτονικό περιοδικό Archdaily
Έχει χρησιμοποιηθεί ως κινηματογραφικό σετ για ντοκιμαντέρ της Αργεντινής και του Κατάρ, καθώς και για πολλές τηλεοπτικές διαφημίσεις προϊόντων

C_29 Κατάστημα οπτικών στη Χαλκίδα:
Επίσημη υποψηφιότητα για τα ευρωπαϊκά βραβεία Mies Van der Rohe 2017
Πρώτο βραβείο στην κατηγορία “Best Built Work 2012-2016” στα βραβεία ΔΟΜΕΣ 2017
Architizer A Awards 2016 "Special Mention"

Les Lumieres a la Campagne ανακαίνιση στη Γλυφάδα:
Δεύτερο βραβείο στα βραβεία ΔΟΜΕΣ 2019

H_34 Διαμερίσματα στη Βούλα:
Επίσημη υποψηφιότητα για τα ευρωπαϊκά βραβεία Mies Van der Rohe 2019
Επίσημη υποψηφιότητα για την 8η Ελληνική Μπιενάλε Αρχιτεκτονικής.

H_77 Kατοικία στη Βούλα:
Επίσημη υποψηφιότητα για τα ευρωπαϊκά βραβεία Mies Van der Rohe 2022