15/01/2013

Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών, Πανεπιστήμιο Πατρών

Χειμερινό Εξάμηνο 2012 / Τρίτη 15 Ιανουαρίου 2013 7:00 μ.μ.

Δημητρης Παπανικολάου

Αρχιτέκτων, Υποψήφιος Διδάκτωρ, Harvard Graduate School of Design

MSc. MIT Media Lab / SMArchS MIT Architecture

Διάλεξη: "Αρχιτεκτονική Σύνθετων Συστημάτων: Από Συναρμολογήσεις σε Έξυπνες Πόλεις"

Από τον σχεδιασμό συναρμολογήσεων μέχρι την οργάνωση έξυπνων αστικών δικτύων, η αρχιτεκτονική ενός συστήματος και οι κανόνες που διέπουν τη λειτουργία του καθορίζουν την ικανότητα του να αντεπεξέλθει στις προδιαγραφές του. Παρά τις επιμέρους εξελίξεις σε ψηφιακές τεχνολογίες σχεδιασμού, κατασκευής και διάδρασης, συνήθως όταν αυτοί οι τομείς συνδυάζονται σε σύνθετες εφαρμογές επικρατεί εμπειρισμός. Στις προκύπτουσες αυτές περιοχές ανάμεσα στα σύνορα των κλασσικών επιστημών, αλλάζει τόσο η ματιά με την οποία ο σχεδιαστής καλείται να ορίσει το πρόβλημα, όσο και τα εργαλεία, γνώσεις και μεθοδολογία που πρέπει να αναπτύξει για να το λύσει. Η διάλεξη αυτή θα προσεγγίσει το θέμα της αρχιτεκτονικής σύνθετων συστημάτων μέσα από τρέχουσα έρευνα στο MIT και στο Harvard με παραδείγματα από DIY product design μέχρι το πολυβραβευμένο Mobility on Demand του MIT Media Lab.

Ο Δημήτρης Παπανικολάου είναι αρχιτέκτων, μηχανικός, και υποψήφιος διδάκτωρ στο Harvard GSD με ερευνητικά ενδιαφέροντα στην συμβολή της ψηφιακής τεχνολογίας, οικονομικής συμπεριφοράς, και θεωρίας σύνθετων συστημάτων. Έχει εργαστεί στο MIT Media Lab (Smart Cities & Changing Places groups) στη μελετητική ομάδα του Mobility on Demand, βραβευμένου απο το TIME magazine ως η καλύτερη εφεύρεση του 2007, και απο το ίδρυμα Buckminster Fuller ως η πιό καινοτόμος, παγκοσμίως, επινόηση του 2009. Πριν το Media Lab εργάστηκε στο MIT Digital Fabrication Group πάνω σε προβλήματα ανάλυσης συναρμολογισημότητας και αυτοματοποίησης παραγωγής. Η διακεκριμένη έρευνα του απο το ΜΙΤ Transportation Program (2011) έχει δημοσιευθεί σε συνέδρια όπως το International Conference on Complex Systems, εκθέσεις οπως το Harvard Ecological Urbanism, και βιβλία όπως το Reinventing the Automobile (MIT Press), Infrastructure Sustainability and Design (Routledge), και Interdisciplinary Design (ACTAR). Ο Δημήτρης διδάσκει μαθήματα και εργαστήρια στο Harvard και ΜΙΤ, έχει διοργανώσει συνέδρια όπως το Writing Cities σε συνεργασία με το London School of Economics, Harvard, και MIT, εκθέσεις όπως το Made in Greece Plus στο Museum of Science της Βοστώνης, σειρές διαλέξεων όπως τα FWD Talks στο Harvard, και έχει συντελέσει ως επιστημονική κριτική επιτροπή σε συνέδρια όπως το Open Hardware Summit στη Νέα Υόρκη και διαγωνισμούς καινοτομίας όπως το Innovate Salone της Αφρικής. Είναι κάτοχος δύο Master of Science απο το ΜIT (Media Arts and Sciences, και Design Computation) ως υπότροφος Fulbright, και πτυχιούχος του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου.