10/01/2018

Ο Γιώργης Γερόλυμπος (Παρίσι, 1973) σπούδασε Φωτογραφία στην Αθήνα και Αρχιτεκτονική στη Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Ολοκλήρωσε μεταπτυχιακές σπουδές στο Πανεπιστήμιου του Λονδίνου και διδακτορικό στην Tέχνη και το Design στο Πανεπιστήμιου του Derby. Η δουλειά του δημοσιεύτεται στον ελληνικό και διεθνή τύπο σε βιβλία και περιοδικά αρχιτεκτονικής και τοπίου, ενώ εκθέτει σε γκαλερί και μουσεία (με πλέον πρόσφατη συμμετοχή στην έκθεση Το Σώμα- Η Ψυχή- Ο Τόπος: Σύγχρονοι Έλληνες Καλλιτέχνες στο Εθνικό Μουσείο Τεχνών του Πεκίνου. Το 2008, με την υποστήριξη υποτροφίας του Ιδρύματος Fulbright, ολοκλήρωσε ένα οδοιπορικό στις ΗΠΑ, ταξιδεύοντας και φωτογραφίζοντας από τη μια ακτή ως την άλλη. Αποτέλεσε μέλος της ελληνικής συμμετοχής στην Biennale Aρχιτεκτονικής στη Βενετία το 2012 και εκ νέου το 2014 ενώ από το 2007 και για μία δεκαετία υπήρξε ο επίσημος φωτογράφος της κατασκευής του Κέντρου Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος στην Αθήνα. Το 2013 συμμετείχε στην κυρίως έκθεση Παντού αλλά Τώρα της 4ης Μπιενάλε Σύγχρονης Τέχνης Θεσσαλονίκης σε επιμέλεια της Αdelina von Fürstenberg. Το τελευταίο του βιβλίο με τίτλο Ορθογραφίες εκδόθηκε από τις εκδόσεις Yale University Press και Εκδόσεις Μέλισσα και παρουσιάστηκε στο Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης της Νέας Υόρκης τον Ιούνιο του 2017.

www.yerolymbos.com