31/05/2016

Κατερίνα Κοτζιά, Κορίνα Φιλοξενίδου - Κ&Κ Architects

Διάλεξη: "The Silent Language*"

Τρίτη 31 Μαΐου 2016, 7:00 μ.μ., Σχεδιαστήριο 5, Τμήμα Αρχιτεκτόνων, Πανεπιστήμιο Πατρών

Η Κατερίνα Κοτζιά και η Κορίνα Φιλοξενίδου - Κ&Κ Architects, συναντήθηκαν στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης από όπου αποφοίτησαν το 1997. Μετά από ένα χρόνο κοινής επαγγελματικής εμπειρίας, έφυγαν για το Λονδίνο και το Central Saint Martins με υποτροφία του Ιδρύματος Ωνάση, όπου συνέχισαν τις σπουδές τους στο design και έλαβαν το M.A. Design Studies. Επιστρέφοντας στην Ελλάδα, σχεδίασαν εκθέσεις για δημόσιους φορείς (Εθνικό Κέντρο Βιβλίου, Φεστιβάλ Κινηματογράφου), ενώ παράλληλα συμμετείχαν σε ερευνητικά προγράμματα του ΑΠΘ. Το 2004 ίδρυσαν το γραφείο K&K Architects και το 2006 συνεπιμελήθηκαν την Ελληνική Συμμετοχή στη Biennale Αρχιτεκτονικής της Βενετίας (με τους Ηλία Κωνσταντόπουλο και Λόη Παπαδόπουλο). Παράλληλα ξεκίνησαν να σχεδιάζουν κατοικίες, εσωτερικούς χώρους και concept spaces. Το ενδιαφέρον τους εστιάζεται στη δημιουργία χώρων με δυνατή και καθαρή ταυτότητα, καθώς και εγκαταστάσεων που ενσωματώνουν το στοιχείο της έκπληξης και ενθαρρύνουν τη συμμετοχή των χρηστών. Έχουν δώσει διαλέξεις για το έργο τους, το οποίο έχει δημοσιευτεί σε ελληνικά και διεθνή έντυπα και διαδικτυακές πλατφόρμες αρχιτεκτονικής. Την άνοιξη του 2012 επέβλεψαν το workshop "Original Copies" στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα του Τμήματος Αρχιτεκτόνων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, με στόχο τη διερεύνηση του ζητήματος της αντιγραφής στην αρχιτεκτονική, το οποίο τις απασχολεί σε ερευνητικό επίπεδο από το 2000.

*Ο τίτλος της διάλεξης είναι δανεισμένος από το ομώνυμο βιβλίο του Edward T. Hall.