22/05/2022

Η Πολυκατοικία στην οδό Δοξαπατρή εκδόθηκε με την ευκαιρία της αναγόρευσης του Δημήτρη Αντωνακάκη σε Επίτιμο Διδάκτορα του Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών τον Μάιο του 2022. Το βιβλίο παρουσιάζει αναλυτικό αρχειακό υλικό από όλα τα στάδια της σχεδιαστικής επεξεργασίας του σημαντικού αυτού έργου του Atelier 66 της Σουζάνας και του Δημήτρη Αντωνακάκη: σκίτσα, εναλλακτικές εκδόσεις, λεπτομέρειες και όλα τα τελικά σχέδια. Στο τέλος παρουσιάζονται σύγχρονες φωτογραφίες της Πολυκατοικίας που έγιναν ειδικά για την έκδοση αυτή.

Τετράδια Αρχιτεκτονικής 1: Σουζάνα και Δημήτρης Αντωνακάκης, Πολυκατοικία στην οδό Δοξαπατρή.
επιμέλεια: Γιάννης Αίσωπος, Πρόεδρος, Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών, Πανεπιστήμιο Πατρών.
συνεργάτης επιμελητή: Γιάννης Γιαννούτσος
σχεδιασμός έκδοσης: Γιάννης Παπαδόπουλος/ ΟΜΠΛΟΣ
φωτογραφίες παραρτήματος: Γιώργης Γερόλυμπος
εκτύπωση/βιβλιοδεσία: Fotolio

εκδόθηκε τον Μάιο 2022 στην Πάτρα, σε συνέκδοση του Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Πανεπιστημίου Πατρών και των εκδόσεων DOMa.