20/09/2003

HELLENIKON METROPOLITAN PARK, Αθήνα και Σπέτσες, Σεπτέμβριος 2003

Εργαστήριο: «Μητροπολιτικό Πάρκο Ελληνικού»:

Workshop και Forum του Προγράμματος Gaudi της ΕΕ με τίτλο Ηellenikon Metropolitan Park, Athens με θέμα τον επανασχεδιασμό του πρώην αεροδρομίου του Ελληνικού σε Μητροπολιτικό Πάρκο.

Το Εργαστήριο υποστηρίχτηκε από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Πρόγραμμα Culture 2000), το Υπουργείο Πολιτισμού και το Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών.

Εκτός του Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών συμμετείχαν το Berlage Institute, Ρότερνταμ, το Institut Français d’ Architecture, Παρίσι και το Fundacio Mies van der Rohe, Βαρκελώνη.

Συμμετείχαν συνολικά 32 φοιτητές, 8 από κάθε χώρα

Διδασκαλία:

Master του Εργαστηρίου:

Ηλίας Ζέγγελης

Πανεπιστήμιο Πατρών:

Γιάννης Αίσωπος, Πάνος Δραγώνας

Berlage Institute, Rotterdam:

Pier Vittorio Aureli

Fundacio Mies van der Rohe & ETSAB, Βαρκελώνη:

Josep Bohigas, Lluis Hortet

Οργάνωση:

Γιάννης Αίσωπος, Νίκος Πολυδωρίδης (Πανεπιστήμιο Πατρών)

Vedran Mimica (Berlage Institute, Rotterdam)

στο Forum, που έλαβε χώρα στη διάρκεια των πρώτων ημερών του Εργαστηρίου συμμετείχαν ως ομιλητές διακεκριμένοι ξένοι αρχιτέκτονες, αρχιτέκτονες τοπίου και ιστορικοί της αρχιτεκτονικής: Elia Zenghelis, Jean-Louis Cohen, Adrian Geuze (West 8), Alejandro Zaera Polo (Foreign Office Architects).