25/07/2012

Η ομάδα σχεδιασμού του Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών, αποτελούμενη από τους φοιτητές Κουράκο Γ., Σβορώνο Θ. ,Μουρελάτο Άγη, Πανταζόπουλο Σ., Κούβαρη Μ., Τζιώρα Κ., Καψάσκη Σ., Μιχελή Ν., Πανηγυράκη Φ., Μαυροδοντίδου Σ., Αποστόλου Μ., Ανδιανόπουλο Δ., Χατζάρα Κ., Αλευρά Ανδρέα, Ασημακοπούλου Ευγενία, Σκαντζούρη Ν., Λάσκαρη-Τσάγκα Εύη υπό την επίβλεψη των διδασκόντων Πανέτσου Γεωργίου, Πετρίδου Βασιλικής και Πάγκαλου Παναγιώτη, έλαβε την πρώτη θέση στο Διεθνές Περιοδεύον Eργαστήριο Αστικού Σχεδιασμού Villard 13 ανάμεσα σε προτάσεις 12 ευρωπαϊκών Αρχιτεκτονικών Σχολών με θέμα την αστική ανάπλαση περιοχών της πόλης Quartu-Cagliari της Σαρδηνίας.

Το Εργαστήριο Villard ιδρύθηκε το 1999 με στόχο τη δημιουργία ενός διεθνούς δικτύου αρχιτεκτονικών σχολών της Ευρώπης για τη Μελέτη και τον Σχεδιασμό περιοχών μεγάλης κλίμακας. Οι εργασίες διαρκούν ένα (1) ακαδημαϊκό έτος (Οκτώβριος-Ιούνιος) και πραγματοποιείται πάντοτε σε συνεργασία με τους εκάστοτε φορείς της τοπικής αυτοδιοίκησης.