21/12/2018

Η Διεθνής Επιθεώρηση Αρχιτεκτονικής ΔΟΜΕΣ σε συνεργασία με το Π.Μ.Σ. "Αρχιτεκτονική & Αστικός Σχεδιασμός" του Πανεπιστημίου Πατρών σας προσκαλούν στην παρουσίαση της 2ης έκδοσης της κλασικής μελέτης

Η σύγχρονη (ελληνική) πόλη, σε επιμέλεια Γ. Αίσωπου, Γ. Σημαιοφορίδη

την Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου στις 18:00, στο Αμφιθέατρο του Μουσείου Μπενάκη / Πειραιώς 138.

Για το βιβλίο, που εκδόθηκε για πρώτη φορά το 2001, θα μιλήσουν οι: Πάνος Κοκκινιάς, φωτογράφος, Γιώργος Πανέτσος, Καθηγητής Πανεπιστημίου Πατρών, Κωστής Πανηγύρης, Καθηγητής Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Λόης Παπαδόπουλος, Ομότιμος Καθηγητής Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Μέμος Φιλιππίδης, Αρχιτέκτων και ο επιμελητής του βιβλίου Γιάννης Αίσωπος, Καθηγητής Πανεπιστημίου Πατρών.

Η παρουσίαση θα γίνει στο πλαίσιο της ημερίδας «Η σύγχρονη πόλη: Ελλάδα, Κύπρος» όπου θα παρουσιαστεί και η νέα έκδοση Το παράδειγμα της κυπριακής πόλης: Ζητήματα αστικότητας στον χωρικό σχεδιασμό.

Είσοδος Ελεύθερη