28/11/2022

Φοιτητικού Αρχιτεκτονικού Διαγωνισμού Ιδεών με αντικείμενο τη διατύπωση προτάσεων για τον Χώρο του Πρότυπου Ελληνικού Φαρμακείου Κοινότητας του 2030

website: www.pharmacy2030.upatras.gr
email επικοινωνίας: competition.arch@pharmacy2030.upatras.gr

Το Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών (ΤΑΜ ΠΠ) και η Ομοσπονδία Συνεταιρισμών Φαρμακοποιών Ελλάδας (ΟΣΦΕ) σε συνεργασία με το Τμήμα Επιστημών Υγείας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας (Πρόγραμμα Φαρμακευτικής) προκηρύσσουν τον Διαγωνισμό με τίτλο:

«Φαρμακείο 2030: Φοιτητικός Αρχιτεκτονικός Διαγωνισμός Ιδεών για τον Χώρο του Πρότυπου Ελληνικού Φαρμακείου Κοινότητας».

ΟΡΑΜΑ - ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ
Σκοπός του Διαγωνισμού είναι να διατυπωθούν καινοτόμες αρχιτεκτονικές προτάσεις και ιδέες που να αναδεικνύουν τους στόχους της FIP για το φαρμακείο κοινότητας του 2030, με επίκεντρο τον άνθρωπο και τις παρεχόμενες σε αυτόν υπηρεσίες υγείας. Το πρότυπο ελληνικό φαρμακείο φιλοδοξεί να αποτελέσει μία ουσιαστική παροχή της πόλης σε επίπεδο γειτονιάς για το σύνολο της κοινότητας και ειδικότερα για άτομα που ανήκουν σε ευάλωτες ομάδες.

Το ελληνικό φαρμακείο προβάλλει, σήμερα, έντονα τον εμπορικό του χαρακτήρα, αντιμετωπίζοντας τον επισκέπτη ως πελάτη και καταναλωτή σκευασμάτων και παραφαρμακευτικών προϊόντων. Αντίθετα, στην έκθεση της FIP αναφέρεται πως η πώληση είναι απλά ένα μικρό κομμάτι των υπηρεσιών που το φαρμακείο του 2030 καλείται να παρέχει, ενώ η προσωπο-κεντρική προσέγγιση των αναγκών του επισκέπτη και η παροχή υπηρεσιών πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας είναι το κυριότερο ζητούμενο. Οι στόχοι της FIP για το φαρμακείο κοινότητας του 2030 προδιαγράφουν υπηρεσίες, (όπως για την προαγωγή της υγείας, την πρόληψη και την αντιμετώπιση των νόσων), που απαιτούν πολύ διαφορετικές χωρικές ερμηνείες από τις επικρατούσες στην ελληνική (και όχι μόνο) πραγματικότητα.

Εφ' όσον η φιλοσοφία λειτουργίας του φαρμακείου θα αλλάξει, ο χώρος του φαρμακείου όπως τον γνωρίζουμε σήμερα θα χρειαστεί να ενημερωθεί αντίστοιχα. Θα ενσωματωθούν σε αυτόν νέοι χώροι και λειτουργικές ενότητες, θα αλλάξει το διάγραμμα ροής και λειτουργίας του και θα απαιτηθούν γενικές και ειδικότερες αναπροσαρμογές του αρχιτεκτονικού του περιβάλλοντος ώστε να υποστηριχθεί ο νέος ρόλος του φαρμακοποιού κοινότητας και η παροχή υπηρεσιών πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας.

ANTIKEIMENO ΤΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ – ΧΩΡΟΙ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΤΩΝ ΠΡΟΤΑΣΕΩΝ
Το πλαίσιο αναφοράς είναι η Ελληνική πόλη στο άμεσο μέλλον (έτος αναφοράς 2030). Αντικείμενο του Διαγωνισμού είναι η χωρική και αρχιτεκτονική ερμηνεία της νέας φυσιογνωμίας του ελληνικού φαρμακείου μέσα από την πρόταση για έναν πρότυπο χώρο που θα ανταποκρίνεται λειτουργικά στις νέες χρήσεις για το φαρμακείο του 2030 όπως αυτές προτείνονται από τη FIP.

Ταυτόχρονα η σχεδιαστική φιλοσοφία της πρότασης θα πρέπει να έχει δυνατότητα να αναπαραχθεί με κατάλληλες προσαρμογές, σε διάφορους άλλους διαθέσιμους χώρους. Έτσι οι συμμετέχοντες θα παρουσιάσουν την πρότασή τους σε δύο εκδοχές (μία πλήρη και μία συνεπτυγμένη), εφαρμόζοντας την ίδια φιλοσοφία σχεδιασμού σε δύο υπάρχοντες χώρους καταστημάτων (εφεξής Χώρος Α, Χώρος Β) ώστε να γίνονται κατανοητά τα βασικά μέρη της ιδέας τους και η προσαρμοστικότητά της. Στοιχεία, σχέδια και φωτογραφίες των δύο χώρων θα διατεθούν στους συμμετέχοντες μετά την εγγραφή τους στο διαγωνισμό.

ΟΡΟΙ ΚΑΙ ΠΡΟYΠΟΘΕΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ
Στο διαγωνισμό έχουν δικαίωμα συμμετοχής οι φοιτητές/τριες των Σχολών ή Τμημάτων Αρχιτεκτονικής, Αρχιτεκτόνων Μηχανικών και Εσωτερικής Αρχιτεκτονικής των Ελληνικών και Κυπριακών Α.Ε.Ι. καθώς και οι φοιτητές/τριες αντίστοιχων Σχολών ή Τμημάτων που σπουδάζουν σε Ανώτατα Ιδρύματα του εξωτερικού και μιλούν την ελληνική γλώσσα (επίσημη γλώσσα του διαγωνισμού).

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΠΡΟΤΑΣΕΩΝ
Οι συμμετοχές θα κριθούν στο κατά πόσο θα καταφέρουν να εφαρμόσουν στους δυο χώρους α. παρεμφερή φιλοσοφία χωροθέτησης και β. κοινή αρχιτεκτονική ταυτότητα. Ειδικότερα κριτήρια αξιολόγησης των προτάσεων είναι:

• Η αρχιτεκτονική ποιότητα και η συγκρότηση κάθε πρότασης
  • Η δυνατότητα προσαρμογής σε ποικίλους χώρους
  • Η ανταπόκρισή στις αρχές της FIP για το φαρμακείο του 2030 και η ανταπόκρισή στις λειτουργικές ανάγκες των χώρων κατά ΟΣΦΕ / ΤΕΥ (ΠΦ) UNIC (βλ. Παράρτημα 1)
  • Η λεπτομερής μελέτη υλικών και τελειωμάτων, καθώς και η έμφαση σε υλικά, κατασκευές ή άλλες επιλογές φιλικές προς το περιβάλλον.

ΒΡΑΒΕΙΑ - ΕΞΑΓΟΡΕΣ
Η κριτική επιτροπή θα απονείμει βραβεία στις τρεις (3) καλύτερες προτάσεις και μπορεί να απονείμει έως τέσσερις (4) επαίνους. Τα συνολικά έπαθλα ανέρχονται στο ποσό των 8.000 €.

Η κριτική επιτροπή του διαγωνισμού αποτελείται από τους/τις:

Δήμητρα Κατσώτα,
Καθηγήτρια Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού, ΤΑΜ ΠΠ,

Κωνσταντίνο Γρίβα,
Αναπληρωτή Καθηγητή Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού, ΤΑΜ ΠΠ,

Αλεξάνδρα Στράτου,
Επίκουρη Καθηγήτρια Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού, ΤΑΜ ΠΠ,

Κατερίνα Κοτζιά,
Επίκουρη Καθηγήτρια Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού, ΤΑΜ ΠΙ,

Κωνσταντίνο Λαμπρινόπουλο,
Αρχιτέκτονα ΕΜΠ, ιδρυτή του γραφείου klab architecture,

Βασίλη Μπιρλιράκη,