02/10/2017

Το Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών σας συγχαίρει θερμά για την επιτυχία σας και σας καλωσορίζει με χαρά στους κόλπους του.
Τα μαθήματα του 1ου έτους, όπως και των άλλων ετών, θα ξεκινήσουν τη Δευτέρα, 2 Οκτωβρίου 2017. Οι πρώτες δυο, από τις δέκα πέντε, εβδομάδες μαθημάτων του χειμερινού εξαμήνου θα αποτελέσουν για τους πρωτοετείς μια περιεκτική εισαγωγή στις σπουδές της Αρχιτεκτονικής, με έμφαση στην εδραίωση της κοινής γλώσσας αρχιτεκτονικής επικοινωνίας, του σχεδίου. Με το Αρχιτεκτονικό σχέδιο ως εργαλείο θα "συζητήσουμε" για τον χαρακτήρα των Αρχιτεκτονικών σπουδών, όπως και για την προσφορά του Αρχιτέκτονα στην κοινωνία την εργασία και τον πολιτισμό. Θα περιηγηθούμε επίσης την Πανεπιστημιούπολη θα γνωρίσουμε τις εγκαταστάσεις του Τμήματος μας και θα έχουμε μια πρώτη γνωριμία με την πόλη της Πάτρας που μας φιλοξενεί.
Σας περιμένουμε λοιπόν την Δευτέρα, 2 Οκτωβρίου 2017 και ώρα 12.00 στο Σ5.
Η παρουσία όλων είναι απαραίτητη αφού θα γίνει η παρουσίαση του εργαστηρίου και του προγράμματος των δύο εβδομάδων των μαθημάτων.

Καλή αρχή και καλή πρόοδο.

Διδακτική ομάδα
Α. Σπανομαρίδης Αναπληρωτής Καθηγητής