09/11/2021

Καλλιτέχνες που ασχολούνται με τη προβολή χαρτογράφησης (projection mapping) από την Ελλάδα και το εξωτερικό καλούνται να λάβουν μέρος στη δράση “ΔΙΚΤΥΑ” που είναι επιδοτούμενη από το Υπουργείο Πολιτισμού στο πλαίσιο του έργου “Πολιτιστικές Δράσεις Εξωστρέφειας Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας” και οργανώνεται από το Ινστιτούτο Οπτικοακουστικών Τεχνών του Πανεπιστημιακού ερευνητικού κέντρου “ΤΗΜΕΝΟΣ» του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας (ΠΔΜ) σε συνεργασία με το Τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών (ΤΕΕΤ) του ΠΔΜ. Η δράση θα υλοποιηθεί μέσω της τεχνολογίας προβολής χαρτογράφησησ (projection mapping) και θα πραγματοποιηθεί στις 17 και 18 Δεκεμβρίου στη πόλη της Φλώρινας στο κτίριο Γούναρη και με στόχο να συνδέσει την ιστορία του και τη ξεχωριστή αρχιτεκτονική του κτιρίου με ένα ιδιαίτερο θέαμα στο οποίο σπουδαστές και καλλιτέχνες θα έχουν την ευκαιρία να παρουσιάσουν το έργο τους σε μια από τις πιο ιστορικές και σημαντικές τοποθεσίες της πόλης.
ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ: ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2021

ΚΑΛΕΣΜΑ: