01/03/2019

Αρχιτέκτων Μηχανικός, Ερευνητής

Γεννημένος στην Αθήνα, αποφοίτησε από την Αρχιτεκτονική Σχολή του Πανεπιστημίου Πατρών και ολοκλήρωσε τις μεταπτυχιακές του σπουδές στην σχολή του Λονδίνου Architectural Association (AA). Ως απόφοιτος από το Design Research Laboratory (ΑΑ DRL) (M.Arch), διερευνά υπολογιστικά σχεδιαστικά μέσα για τον μετασχηματισμό στατικών μοντέλων σε κινούμενα πρωτότυπα αρχιτεκτονικής. Η επαγγελματική του πορεία περιλαμβάνει την θέση του senior architect στο γραφείο Zaha Hadid Architects και του συντονιστή BIM για ξεχωριστά έργα σε διάφορες χώρες με το ίδιο γραφείο. Η έρευνα του επικεντρώνεται στην εξερεύνηση των τεχνικών σχεδιαστικής μορφογένεσης. Παράλληλα ενσωματώνει μεθόδους σχεδιασμού μέσω της κωδικοποίησης σε συνδυασμό με εργαλεία ψηφιακής κατασκευής μεγάλης κλίμακας. Το έργο του περιλαμβάνει τη διερεύνηση αστικών δεδομένων και αρχών βιομιμητικής ως έναυσμα για το σχεδιασμό, την αλληλεπίδραση και τη ρομποτική στην αρχιτεκτονική. Η έρευνά του παρουσιάστηκε και δημοσιεύθηκε σε εκθέσεις και σε διεθνή συνέδρια όπως το eCAADe, CAAD Futures και SimAUD, μεταξύ άλλων. Ο Αλέξανδρος διευθύνει επίσης τα προγράμματα AA Visiting School στην Ελλάδα. Δίνει διαλέξεις στο Ηνωμένο Βασίλειο και στο εξωτερικό, ενώ έχει προσκληθεί σε επιτροπές όπως το Archiprix 2015 στην Άγκυρα, το Simaud και το IsArch. Έχει διδάξει προηγουμένως ως Αναπληρωτής Λέκτορας στη Σχολή Αρχιτεκτονικής του Πανεπιστημίου Oxford Brookes και στη Σχολή Αρχιτεκτονικής του Πανεπιστημίου του Λίβερπουλ και στις μεταπτυχιακές σπουδές στο University College του Λονδίνου (Bartlett). Αποτελεί μέλος μίας ομάδας δώδεκα διεπιστημονικών ερευνητών από πέντε πανεπιστήμια στο Βορειοδυτικό τμήμα στην Αγγλία. Ως μέλος της ομάδας διερευνά τις προκλήσεις που επηρεάζουν την παραγωγικότητα στη βιομηχανικό τομέα, σε σχέση με την Τεχνητή Νοημοσύνη στην Αρχιτεκτονική.