20/04/2023

Δηλώστε συμμετοχή μέχρι τις 30/4!

Το DOMa Summer School είναι ένα διεθνές αρχιτεκτονικό εργαστήριο που πραγματοποιείται για δεύτερη χρονιά στην Αθήνα.

Αφετηρία για το φετινό DSS είναι το επείγον ζήτημα της προσαρμογής στην αστική υπερθέρμανση. Κατά τη διάρκεια δύο εβδομάδων, οι συμμετέχοντες θα έρθουν σε επαφή με εμπειρογνώμονες σε μια σειρά από ομιλίες, περιπάτους και σχετικά εργαστήρια. Σχεδιαστικό αντικείμενο του προγράμματος θα είναι η ανάπτυξη βραχυπρόθεσμων χωρικών παρεμβάσεων που δροσίζουν τον αστικό χώρο και βελτιώνουν τη καθημερινότητα. Το τελικό προϊόν του εργαστηρίου θα είναι ο συλλογικός σχεδιασμός-κατασκευή ενός προσωρινού δημόσιου χώρου που δροσίζει τους κατοίκους της πόλης και εισάγει μια νέα, διασκεδαστική μορφή κοινωνικής αλληλεπίδρασης.

Επικεφαλής εργαστηρίου: Georgeen Theodore | INTERBORO Partners

Διαλέξεις: Martha Schwartz, Νικόλαος Αναστασόπουλος, Δημήτρης Θεοδωρόπουλος (hiboux architecture), Δήμητρα Κατσώτα (Buerger Katsota Architects), Ζήσης Κοτιώνης, Χρυσή Λασπίδου, Ελένη (Λενιώ) Μυριβήλη, Άλκηστις Ρόδη.

Το DOMA Summer School θα πραγματοποιηθεί από τις 3 έως τις 14 Ιουλίου, και απευθύνεται σε φοιτητές και αποφοίτους αρχιτεκτονικής από όλον τον κόσμο.

ΔΗΛΩΣΤΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ

Οι θέσεις είναι περιορισμένες