04/05/2023

Την Παρασκευή 28, το Σάββατο 29 και την Κυριακή 30 Απριλίου 2023 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική εκδρομή στη Νότια Πελοπόννησο, η οποία οργανώθηκε από τον καθηγητή Σταύρο Μαμαλούκο με τη συνδρομή, ως προς τα πρακτικά ζητήματα, των φοιτητών Κωνσταντίνου Θάνου και Σταύρου Ζαχαρόπουλου. Στην εκδρομή συμμετείχαν ο διδάσκων, δώδεκα φοιτητές διαφόρων ετών του Τμήματος Αρχιτεκτόνων του Πανεπιστημίου Πατρών, μεταξύ των οποίων και δύο Πολωνοί φοιτητές του Προγράμματος Erasmus, επτά φοιτητές του Διαπανεπιστημιακού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, του Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών και του Τμήματος Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου «Διαχείριση Μνημείων: Αρχαιολογία, Πόλη και Αρχιτεκτονική» καθώς και δύο [γνωστοί και φίλοι] φοιτητές άλλων πανεπιστημιακών τμημάτων. Η εκδρομή περιλάμβανε : την Παρασκευή επισκέψεις στην εκκλησία της Αγίας Φωτεινής στην Μαντινεία, στο ναό του Επικουρίου Απόλλωνος στη Φιγάλεια, στο Μουσείο Υδροκίνησης στη Δημητσάνα και στη Στεμνίτσα, το Σάββατο στον αρχαιολογικό χώρο του Μυστρά και στο Μουσείο Ελιάς και Ελληνικού Λαδιού στη Σπάρτη και την Κυριακή στο ναό του Αγίου Γεωργίου στον Άγιο Γεώργιο (Αλάϊμπεη) Σκάλας Λακωνίας και την Μονεμβασία. Χάρη στην καλή διάθεση των διευθυντριών των Εφορειών Αρχαιοτήτων Ηλείας και Λακωνίας κκ. Ερωφίλης-Ίριδος Κόλλια και Ευαγγελίας Πάντου, την καλή διάθεση και το ενδιαφέρον των υπαλλήλων και συνεργατών των Εφορειών κκ. Κωνσταντίνου Παπαδόπουλου, Κωνσταντίνας Ντουβή, Γιώργου Νίκα, Σταύρου Ξανθάκου και Παναγιώτας Σκάγκου και των υπαλλήλων των Μουσείων του Δικτύου Μουσείων του Πολιτιστικού Ιδρύματος Ομίλου Πειραιώς καθώς και την φιλόφρονα διάθεση του κ. Σταύρου Χριστάκου αντιδημάρχου Δημοτικής Ενότητας Μονεμβασίας κατέστησαν δυνατές οι επισκέψεις της ομάδας όχι μόνο σε ελεύθερα επισκέψιμα μνημεία, μουσεία και χώρους αλλά και σε κλειστά για το κοινό μνημεία και χώρους καθώς και – κυρίως – σε εργοτάξια εν εξελίξει έργων αποκατάστασης μνημείων. Η καλή οργάνωση της εκδρομής από το πρακτορείο ταξιδιών Overseas, με το οποίο συνεργάσθηκαν οι διοργανωτές, και η καλή διάθεση του οδηγού του λεωφορείου κ. Νίκου Γιαννόπουλου σε συνδυασμό με την σύμπνοια μεταξύ των εκδρομέων συνετέλεσαν στο να καταστεί η εκδρομή ιδιαίτερα ευχάριστη εκτός από εξαιρετικά ωφέλιμη.