31/03/2022

Αγαπητοί συνάδελφοι στο πλαίσιο της κινητικότητας διδασκόντων Erasmus οι καθηγήτριες Simona Talenti και Annarita Teodosio του Πανεπιστημίου του Σαλέρνο θα επισκεφθούν το τμήμα μας και θα συμμετέχουν στο μάθημα Ιστορία Αρχιτεκτονικής 4 σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:

Δευτέρα 4 Απριλίου 11.3-13.30: Simona Talenti : Η αρχιτεκτονική του μεσοπολέμου στην Ιταλία: Marcello Piacentini, Giuseppe Terragni, Adalberto Libera.

Τρίτη 5 Απριλίου 11.3-13.30: : Simona Talenti : Το Μιλάνο από το 1930 μέχρι σήμερα.

Δευτέρα 11 Απριλίου 11.3-13.30: Simona Talenti και Annarita Teodosio : Salerno: η ανάπτυξη της σύγχρονης πόλης σε σχέση με τη θάλασσα.

Δευτέρα 11 Απριλίου : 14.30-16.30 Simona Talenti και Annarita Teodosio: παραδείγματα βιομηχανικών χωριών στην κεντρική και Νότια Ιταλία μετά τον 2ο Παγκόσμιο πόλεμο.

Τρίτη 12 Απριλίου 11.3-13.30 : Simona Talenti και Annarita Teodosio: ανάπτυξη καθ΄ ύψος: ουρανοξύστες και ψηλά κτίρια στη σύγχρονη ιταλική αρχιτεκτονική.

Η Simona Talenti είναι Αναπληρώτρια καθηγήτρια Ιστορίας Αρχιτεκτονικής στην Αρχιτεκτονική Σχολή του Πανεπιστημίου του Σαλέρνο (Ιταλία).

Η Annarita Teodosio διδάσκει Ιστορία Αρχιτεκτονικής ως συμβασιούχος στο ίδιο πανεπιστήμιο.

Η διδασκαλία θα γίνεται στην αγγλική.

Βασιλική Πετρίδου