Αικατερίνη Λιάπη, Ιωάννης Συμπέθερος, Κύρα Παπανικολάου

To  Water Research Prize, στα πλαίσια του 2020 World Architecture Festival, (WAF), μετά από διαγωνιστική διαδικασία με υποψηφιότητες από ερευνητικές ομάδες από όλον τον κόσμο, απονεμήθηκε  σε ερευνητική ομάδα με επιστημονική υπεύθυνο την καθηγήτρια του τμήματος μας κ. Αικατερίνη Λιάπη. Τα άλλα μέλη της ερευνητικής ομάδας είναι ο κ. Ιωάννης Συμπέθερος, καθηγητής του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του ΠΑΔΑ, και η  κ. Κύρα Παπανικολάου, υποψήφια διδάκτωρ του Πανεπιστημίου Πατρών.  Το βραβείο συνοδεύεται από χρηματικό έπαθλο 10.000 στερλινών, με χορηγό τη GROHE,  ως υποστήριξη της υλοποίησης της  ερευνητικής πρότασης. Το αντικείμενο της πρότασης ήταν η ανάπτυξη ενός αναρτώμενου, αρθρωτού και  ελαφρού συστήματος όψης κτηρίων για δροσισμό μέσω εξάτμισης, με τη χρήση αποθηκευμένου νερού βροχής (a suspended, modular and lightweight building facade system for evaporative cooling, using harvested rainwater). Μερικά από τα σχόλια των κριτών ήταν: «... η βραβευθείσα πρόταση χρησιμοποιεί ένα έξυπνο συνδυασμό περιβαλλοντικού σχεδιασμού και σχεδιασμού προϊόντος, και προωθεί με ουσιαστικό τρόπο τη βιωσιμότητα σε πυκνά αστικά περιβάλλοντα», «..αποφασίσαμε ως κριτική επιτροπή ότι αυτή η πρόταση ήταν άξιος νικητής επειδή εκμεταλλεύεται τον πολύτιμο υδατικό πόρο με δημιουργικό τρόπο και προωθεί τη βιωσιμότητα μέσω μιας οπτικά εντυπωσιακής όψης». Να σημειωθεί ότι η ερευνητική ομάδα ασχολείται γενικότερα με θέματα βιώσιμης διαχείρισης νερού βροχής σε αστικά οικοδομικά τετράγωνα με στόχο τη βελτίωση του αστικού υδρολογικού κύκλου και μικροκλίματος, προωθώντας σχεδιαστικές προτάσεις  που  οδηγούν σε πόλεις που σέβονται το νερό (water sensitive cities), με χρηματοδότηση από το  ΕΛΙΔΕΚ και το Ίδρυμα Ωνάση.

Περισσότερες πληροφορίες για το βραβείο στην ακόλουθη διεύθυνση: