VILLARD 13
Καθηγητές

​Γ. ΠΑΝΕΤΣΟΣ, Β. ΠΕΤΡΙΔΟΥ, Π. ΠΑΓΚΑΛΟΣ

ΘΕΜΑ: η αστική ανάπλαση περιοχών της πόλης Quartu-Cagliari της Σαρδηνίας.

Η μελέτη της ομάδας σχεδιασμού του Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών, υπό τον τίτλο «Walking Line», η οποία αφορούσε στην αστική ανάπλαση υποβαθμισμένων περιοχών στο Quartu-Sant’ Elena, Σαρδηνία Ιταλίας, έλαβε την πρώτη θέση ανάμεσα σε 36 προτάσεις 12 ευρωπαϊκών Αρχιτεκτονικών Σχολών στο Διεθνές Περιοδεύον Eργαστήριο Αστικού Σχεδιασμού Villard 13.

Η μελέτη αξιολογήθηκε πρώτη:

• ως προς τη συνολική αστική ανάπλαση των περιοχών

• ως προς την πρόταση στην ειδική κατηγορία ReUse Landascape

Η ομάδα:

Αλευράς Ανδρέας

Ανδρινόπουλος Δημήτρης

Αποστόλου Μαλβίνα

Ασημακοπούλου Ευγενία

Χατζάρας Κωνσταντίνος

Καψάσκη Στεφανία-Άλκηστις

Κουράκος Γεώργιος

Κούβαρη Μαρία

Μαυροδοντίδου Σαβίνα

Μιχελής Νίκος

Μουρελάτος Άγις

Πανηγυράκης Φοίβος

Πανταζόπουλος Σάββας

Σκαντζούρης Νέστορας

Σβορώνος Θοδωρής

Τζιώρας Κωνσταντίνος

Τσάγκα - Λάσκαρη Εύη

Το Διεθνές Περιοδεύον Eργαστήριο Αστικού Σχεδιασμού Villard, ιδρύθηκε το 1999 με στόχο τη δημιουργία ενός διεθνούς δικτύου αρχιτεκτονικών σχολών της Ευρώπης για τη Μελέτη και τον Σχεδιασμό περιοχών μεγάλης κλίμακας. Οι εργασίες διαρκούν ένα (1) ακαδημαϊκό έτος (Οκτώβριος-Ιούνιος) και πραγματοποιείται πάντοτε σε συνεργασία με τους εκάστοτε φορείς της τοπικής αυτοδιοίκησης.