VILLARD 12
Καθηγητές

Γ. ΠΑΝΕΤΣΟΣ, Β. ΠΕΤΡΙΔΟΥ, Π. ΠΑΓΚΑΛΟΣ

Η μελέτη των φοιτητών του Τμήματος αναδείχθηκε η καλύτερη με 17 ψήφους επί συνόλου 21 κριτών και έλαβε την πρώτη θέση ανάμεσα σε 43 προτάσεις από 11 τμήματα αρχιτεκτόνων.

Η ομάδα του Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών, αποτελούμενη από τους

φοιτητές:

Ά. Δούκα

Θ. Κανταρέλης

Αικ. Μήλια Αργείτη

Φ. Πανηγυράκης

Θ. Παπαμηχαήλ

Π. Παυλή

Κ. Περλεπέ

Ι. Σκλαβούνος

Δ. Τσιλιμπάρη

Έλαβε την 1η θέση στο Διεθνές Περιοδεύον Εργαστήριο Αστικού & Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού Villard 12 ανάμεσα σε 43 προτάσεις από 11 Τμήματα. Η μελέτη υπό τον τίτλο "Linear Agora", η οποία αφορούσε στην αστική ανάπλαση υποβαθμένων περιοχών στο Palermo Ιταλίας, αναδείχθηκε η καλύτερη με 17 ψήφους επί συνόλου 21 κριτών.

Το Διεθνές Εργαστήριο Villard ιδρύθηκε το 1999 στην Ιταλία με στόχο τη δημιουργία ενός δικτύου αρχιτεκτονικών σχολών της Ευρώπης για τη Μελέτη και το Σχεδιασμό περιοχών μεγάλης κλίμακας. Οι εργασίες διαρκούν ένα ακαδημαικό έτος (Οκτώβριος - Ιούνιος) και πραγματοποιούνται πάντοτε σε συνεργασία με τους εκάστοτε φορείς τοπικής αυτοδιοίκησης της επιλεχθείσας περιοχή. Το Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχ. του Πανεπιστιμίου Πατρών συμμετέχει συστηματικά από το 2003 στη συγκεκριμένη διοργάνωση με αξιόλογες επιδόσεις.

(το ακ. έτος 2006-2007, μεταξύ 60 παραχθεισών μελετών, το Πανεπιστήμιό μας κατέλαβε τη και θέση).