16/10/2023

ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΕΡΙΟΔΕΥΟΝ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΑΣΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ
Διδάσκων: Γ. Πανέτσος

Με τη λήξη της πανδημίας και των σχετικών περιορισμών, το ΤΑΜΠΠ επαναλαμβάνει τη συμμετοχή του στο Διεθνές Περιοδεύον Σεμινάριο Villard, που οργανώνεται από κοινού με τις αρχιτεκτονικές σχολές του Alghero, του Ascoli Piceno, της Βενετίας (ΙUAV) , της Γένουας, του Μιλάνου, της Νεάπολης, του Palermo, του Παρισιού Paris Malaquais, της Pescara, του Reggio Calabria και της Ρώμης (Roma 3) και το Τμήμα Αρχιτεκτόνων της Σχολής Μηχανικών της Αncona.

Το φετεινό σεμινάριο θα διαπραγματευθεί το θέμα: Μουσείο και Πόλη.
Το μουσείο στα τέλη του 20ου αιώνα έγινε έμβλημα της επανεκκίνησης μεταβιομηχανικών και νέο-τουριστικών πόλεων, αφορμή για τη νέα ανάπτυξη αστικών περιοχών σε κρίση, εγκαθιστώντας μια πρωτότυπη σχέση μεταξύ λειτουργίας και αρχιτεκτονικής εικόνας.
Το ιδιότυπο μουσείο M9 (https://www.m9museum.it/en/) στο Mestre, έργο των Sauerbruch Hutton, αναδείχθηκε σε μηχανή αστικής ανάπλασης και καινοτόμο μουσείο, που αποπειράται να θεραπεύσει το πολιτισμικό χάσμα μεταξύ Βενετίας, Mestre και Marghera.
Το Villard θα διερευνήσει θεωρητικά και σχεδιαστικά τις ποικίλες χωρικές (πολεοδομικές και αρχιτεκτονικές) πτυχές, μέσω των οποίων το M9 μπορεί να προσφερθεί ως πολιτιστική πλατφόρμα στην επικράτειά του και στο δικό του κοινό.

Το Σεμινάριο είναι ανοικτό σε φοιτητές 5ου έτους σπουδών.
Είναι ένα από τα προσφερόμενα ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ (ARC_095), 12 ECTS,
9ου εξαμήνου, aλλά, λόγω της όλης δομής του σεμιναρίου και του συντονισμού των συμμετεχουσών σχολών, διαρκεί και το χειμερινό και το εαρινό εξάμηνο (Οκτώβριος 2023 - Ιούνιος 2024).
Η συμμετοχή είναι περιορισμένη και γίνεται κατόπιν επιλογής. Η σχετική αίτηση συμμετοχής χορηγείται από τη Γραμματεία και υποβάλλεται στον κ. Ξενοφώντα Χριστοδούλου.
Αναμένεται ειδική επιχορήγηση του Σεμιναρίου από το Πανεπιστήμιο Πατρών.

Οι φετινές συναντήσεις θα πραγματοποιηθούν στη Βενετία (26-28 Οκτωβρίου 2023), τη Ρώμη, το Παλέρμο, τη Νεάπολη και πάλι τη Βενετία.

Ενημερωτική συνάντηση: Τετάρτη, 11 Οκτωβρίου 2023, ώρα 13:30 στο Σ5