Π. ΔΡΑΓΩΝΑΣ, ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ
Καθηγητές

Το Τμήμα Αρχιτεκτόνων συμμετέχει ενεργά στην

13η Biennale Αρχιτεκτονικής της Βενετίας 2012: COMMON GROUND.

Επίτροπος/Επιμελητής της ελληνικής συμμετοχής με τίτλο MADE IN ATHENS είναι ο Π. Δραγώνας, (Αναπληρωτής Καθηγητής) σε συνεργασία με την Άννα Σκιαδά.

Μεταξύ των συμμετεχόντων αρχιτεκτόνων, εκθέτουν τα έργα τους οι:

Γιάννης Αίσωπος, Αναπληρωτής Καθηγητής (Αίσωπος Αρχιτεκτονική)

Δήμητρα Κατσώτα, Επίκουρη Καθηγήτρια (Buerger Katsota Architects)

Ανδρέας Αγγελιδάκης, Επίκουρος Καθηγητής υπό διορισμό

Στέλλα Δαούτη, εντεταλμένη διδάσκουσα (AREA Architecture).

Παράλληλα στην έκθεση 40.000 Hours στο Arsenale εκτίθενται μακέτες φοιτητών του Τμήματος με θέμα την πολυκατοικία. Το Τμήμα Αρχιτεκτόνων είναι το μοναδικό ελληνικό τμήμα και ένα από τα 32 διεθνώς που παρουσιάζουν έργα φοιτητών τους. Την επιμέλεια της έκθεσης είχαν οι Κώστας Γρίβας, Λέκτωρ και Αγάπη Πρωίμου, Λέκτωρ υπό διορισμό.

Τέλος, το Τμήμα θα συμμετάσχει στο πρόγραμμα Biennale Sessions με την οργάνωση φοιτητικού εργαστηρίου με θέμα Common Ground που θα παρουσιαστεί στη Βενετία τον Οκτώβριο. Την οργάνωση και διδασκαλία του εργαστηρίου έχουν οι Γεώργιος Πανέτσος, Καθηγητής, Ηλίας Κωνσταντόπουλος και Βασιλική Πετρίδου, Αναπληρωτές Καθηγητές και Παναγιώτης Πάγκαλος, εντεταλμένος διδάσκων.